Ahhoz, hogy igazán szép képek készüljenek elengedhetetlen, hogy az ember megfelelő technikai háttérrel is rendelkezzen. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy egy gyengébb teljesítményű felszereléssel ne lehetne ugyan azt az eredményt elérni, mint egy komolyabbal, de minél alkalmasabb, ill. "alkalmazkodóbb" egy eszköz az adott feladat megoldására, annál könnyebb vele dolgozni, és annál több időt fordíthatunk az önkifejezésre, és kreativitásra. Azt hiszem ezzel semmi újat nem mondtam.
Fentiek miatt minden évben igyekszem egy kicsit a saját hátteremet is bővíteni, de nem csak a technikait, hanem a tudásbelit is. Ebben elsősorban külföldi honlapok és fórumok szoktak a segítségemre lenni. Egyik legjobb kiindulópontnak a Dpreview honlapját tartom. Amellett, hogy fényképezőgép vásárlás elött itt mindenféleképpen érdemes körülnézni, hiszen teli van leírásokkal, tesztekkel, mintaképekkel, a fórumokban szinte mindenről szó esik a világítástechnikától a CCD tisztításáig, és rengeteg segítőkész emberrel és hasznos linkkel lehet találkozni.
Említettem a világítástechnikát. Ez nálam mindig kényes kérdés volt lévén, hogy fény-képezésről van szó, mégis azt veszem észre, hogy Magyarosrszágon nem nagyon beszélnek róla, holott egy kép üzenetét, hangulatát, tónusát, a tulajdonságainak nagyobb részét ez határozza meg. Mégis nagyobb hangsúlyt fektetnek az objektívek felépítésére, összetételére (amibe aztán tényleg nem sok beleszólásunk van, esetleg annyi, hogy megvesszük, vagy nem vesszük meg), vagy látásmódra (ami jobb esetben belülröl jön, magától), ami természetesen fontos, de arányaiban máshol kéne, hogy álljanak. Ezért is örültem, amikor megtaláltam a Photoflex Lighting School-t, ahol lépésről lépésre leírják a világítás törvényszerűségeit, sok mintaképpel, mintafeladatokkal stb.
Vicces, mert eredetileg csak arról akartam írni, hogy minden évben beruházok kicsit, és most éppen azon dilemmázok, hogy egy vakura vagy egy új objektívre essen-e a választásom, de mintha elkalandoztak volna a gondolataim : ) Valószínűleg azért, mert mindig az új "tanulmányaim" adják meg a végső löketet azt illetően, hogy milyen eszközbe fektetek be. A szóban forgó vaku egy Nikon SB-800-as, ami hűséges Metz vakumat cserélné le, elsősorban a már említett kényelmi szempontok miatt.
Ami a dilemma másik oldalát illeti, az még tovább gyűrűdzik. Jessica Claire-nek köszönhetően (akitől szintén nagyon sokat lehet tanulni), majdnem belehajszoltam magam egy felesleges költekezésbe, mert arra gondoltam, hogy nagy fényerejű zoom objektívre van szükségem, ami nem olcsó. Szerencsére, ugyancsak Jessica Claire-nak köszönhetően rájöttem, hogy nekem igazából egy normál objektívra van szükségem : ), ami már elérhetőbb áron beszerezhető. Az esélyesek 50 mm 1.8 kontra 50 mm 1.4, és a kb 60ezer forint árkülönbség.... Hm azt hiszem ezen nem sokat fogok rágódni. Sőt mi lenne, ha SB-800, meg hozzá az 1.8-as obj...? : )
Filozófia meg izé I.
2008.03.19. 11:51 :: oto
Szólj hozzá!
Címkék: filozófia
A bejegyzés trackback címe:
https://ivanfoto.blog.hu/api/trackback/id/tr73387560
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.